Neděle, 5 února, 2023

BIM a digitální proces stavebního řízení v Čechách

- Komerční sdělení -aktuality

Jaké změny v oblasti státní sféry jsou nutné abychom v České republice využili potenciál Building Information Modeling na 100 % a dokázali těžit z nevídané informační komplexnosti BIM modelu budoucí budovy?

Projekční kanceláře včetně DELTA Group, potvrzují, že díky modelování objektu v BIM pracují rychleji, efektivněji, úsporněji, komplexněji a také díky simulacím dokáží ověřovat potřebná data pro provoz budovy dříve, než samotná budova stojí. Přesto je BIM zatím spíše fenomén, který je v českém stavebnictví více výjimkou než rozvíjející se běžnou praxí.

Jaké úpravy stavebního zákona zavést, abychom vytvořili systém, který bude v souladu s postupem, jak stavíme v Čechách?  Může si Česká republika v zavedení projektové přípravy v BIM a digitalizaci stavebního řízení vzít příklad ze zahraničí?

Probíhá o procesu digitalizace stavebnictví na úrovni zákonodárců již nějaká celospolečenská debata napříč resorty Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva obchodu a průmyslu? Hrozí nám oprávněně obavy, že místo digitální transformace celého procesu stavebního řízení dojdeme pouze k digitalizaci papírové formy dokumentace? Kdo bude tím zásadním hybným motorem v oblasti výstavby, který posune celý nehybný mechanismus vpřed?

Odpovědi na tyto otázky, které se týkají oblasti BIM a schvalovacího řízení v ČR si poslechněte v našem druhém dílu podcastu BIM JAKO FENOMÉN.

S šéfredaktorem odborného portálu Hospodářské komory ČR – KomoraPlus.cz – Petrem Karbanem diskutoval Erik Štefanovič a Hana Landová, zástupkyně Hospodářské komory a předsedkyně sekce Územního a regionálního rozvoje. Příjemný poslech!

V případě dotazů k tématu Building Information Modeling se obracejte prosím na naši projekční kancelář DELTA Group , případně na našeho BIM manažera Ing. Martina Pejchala. Budeme rádi součástí jakékoliv diskuze k implementaci BIM do českého stavebnictví.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek