Neděle, 5 února, 2023

Pěstování akvarijních rostlin jednoduše a pro každého

- Komerční sdělení -aktuality

Akvárium bez rostlin je jako byt bez nábytku. Působí dojmem prázdnoty a neútulnosti. V akváriích, které jsou zaplněné vzrostlými rostlinkami, se mimo jiné cítí dobře i rybky.

Osvětlení je nezbytné
Hlavní a nezbytnou součástí při pěstování rostlin v akváriu je osvětlení. Laik si mylně myslí, že nám světlo slouží jen k tomu, abychom dobře viděli na rybičky. Různé rostliny potřebují různou intenzitu svícení a dobu svícení. Vždy však musíme se světlem zohlednit rostlinky, které jsou na světlo náročné.

Máte na rostliny čas?
Už při nákupu rostlin do akvária si musíme uvědomit, jak moc se pěstování rostlin chceme věnovat. Podle náročnosti se člení rostliny na náročné, méně náročné a nenáročné. Akvaristické e-shopy již dnes ve své nabídce mají tyto rostliny podle náročnosti rozčleněné. Těm potenciálnímu kupujícímu velmi pomohou.

Pěstování akvarijních rostlin Kam rostliny umístit?
Podle velikosti, kterých dosáhnout při svém růstu, dělíme dále rostliny na ty, které v akváriu budeme sázet do popředí, na střed a dozadu. A aby to nebylo málo, tak ještě máme dvě kategorie, a sice rostliny, které nám plavou na hladině a rostliny, které připevňujeme buď pomocí silonu nebo akvárijního lepidla přímo na dekorace (např. Kořeny).

Pokud chceme koupit kvalitní sazeničky rostlin, tak se určitě obrátíme raději na obchody (zejména e-shopy), které se na prodej rostlin specializují a mají s prodejem akvarijních rostlin dlouholeté zkušenosti.

I kdybychom v akváriu neměli rybičky a věnovali se jen tvz. rostlinnému akváriu, musíme zajistit kvalitní filtraci.

Čím se od sebe (ne) náročné liší
Nyní si povíme něco o náročnosti pěstování rostlin. Za nenáročnou rostlinku je považována ta, která nepotřebuje žádné speciální podmínky pro pěstování. Tím náročným musíme upravovat vodu, dodávat CO², hodně svítit a v neposlední řadě hnojit (dodávat speciální živiny).

Výška rostlin hraje také roli
Jak už jsme si řekli nahoře, při zakládání akvária musíme zohlednit výšku rostlinek. Úplně dopředu sázíme rostlinky, které nám vytvoří živý koberec. Na střed akvária sázíme rostlinky, které dorůstají asi do výšky 30 cm a úplně dozadu sázíme rostlinky výše než 30 cm. Ty nám přestanou růst při dosažení vodní hladiny akvária.

V prodejnách s akvarijními rostlinkami najdeme ty, které se pěstují v košíčcích nebo v kelímcích (tzv. Invitro). To jsou rostlinky pěstovány zvláštní technologií, kdy jsou sazeničky do kelímků vkládány ve sterilním prostředí. Takto máme záruku zdravých rostlinek.

Pro snadné sázení rostlin si můžeme také pořídit pinzety a nůžky k tomu určené.

Tak a to bychom měli opravdu jen ty nejzákladnější informace k nákupu a pěstování akvarijních rostlinek.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek