Pátek, 26 dubna, 2024

6 kroků, které byste měli udělat před a během koupě bytu

- Komerční sdělení -aktuality

Koupě bytu je velkou investicí na desítky let, během kterých budete nemovitost obývat či pronajímat. Proto byste rozhodování o tom, který byt koupit, měli věnovat náležitou pozornost. Poradíme vám, co byste měli udělat, než podepíšete kupní smlouvu.

  1. Stanovte si rozpočet a přísně se jej držte
    Než začnete hledat byt, musíte vědět, kolik na něj máte peněz. Nedívejte se jen na výši svého konta, prověřte si i možnosti hypotéky. Zjistěte, zda vám ji banka schválí a kolik vám půjčí. Přijít na to, že hypotéku neobdržíte až po podpisu rezervační smlouvy a složení zálohy, vás bude něco stát.

Při stanovení rozpočtu berte v úvahu všechny výdaje, nejen cenu samotné nemovitosti. Něco stojí zařízení, možná rekonstrukce, administrativní úkony spojené s přepisem nemovitosti, stěhování.

Tyto výdaje se zdají zanedbatelné, ale když se sčítají, vyjde to na velkou částku. Pokud s ní nebudete počítat, může stát, že budete do nejbližší výplaty spát na zemi nebo nebudete mít ani na pojištění bytu.

  1. Určete si požadavky, které by měl být splňovat
    V první řadě by měl vyhovovat vám a vašim potřebám. Tím současným, ale také budoucím. Například, pokud plánujete rodinu, hledejte větší nemovitost. Určete si, čeho se dokážete vzdát, a ze kterých podmínek neustoupíte.

To by měly být takové, které již nezměníte, tedy velikost, stav bytu, patro, dispozice, zda má balkon, sklep, parkování. Myslete i ekonomicky. Například z hlediska nižší ceny za topení je důležitá vhodná orientace na světové strany i umístění bytu v rámci budovy.

6 kroků, které byste měli udělat před a během koupě bytu

  1. Prozkoumejte lokality a vyberte si tu vhodnou
    Lokalitu bytu později nezměníte. Také je to kritérium, na kterém velmi závisí cena nemovitosti. Byty na místě s centrální polohou a dobrou vybaveností jsou dražší. Za levnější nemovitost v odlehlé části města zase zaplatíte svým pohodlím a časem, který strávíte dojížděním.

Při výběru zohledněte i svůj životní styl, ať už to jsou nákupní a vzdělávací možnosti či volnočasové aktivity. Opět dívejte do budoucnosti, a to nejen své.

Každá lokalita se vyvíjí, pokud se do její vybavenosti a infrastruktury investuje, její hodnota bude růst. Pokud naopak chátrá, bude klesat i hodnota bytu.

  1. Obraťte se na odborníky
    Koupě bytu je téměř celoživotní rozhodnutí, do kterého investujete desetitisíce eur. Nebuďte ten, kdo tomu nerozumí a nenechá si poradit, neboť chce ušetřit. V konečném důsledku můžete o peníze přijít.

Vyberte si spolehlivého partnera, který vás provede tímto procesem od stanovení kritérií po zpracování smluvní dokumentace. Využijte služeb ověřené realitní kanceláře, se kterou si hned v úvodu vyjasněte výši provize.

Množství smluv s komplikovanou právní terminologií by měl zase přezkoumat nezávislý právník.

  1. Nevynechejte a nepodceňte obhlídku
    Než podepíšete rezervační smlouvu, absolvujte osobní prohlídku bytu. Sice se v současné situaci rozšířily online přehlídky, ale jsou nedostatky, které přes počítač neodhalíte.

Zaměřit byste se během ní měli na technický stav rozvodů, výtahu, střechy, zateplení, stupaček, vodoinstalací, zda neopadává malba, nebo nevlhnou stěny. Vizuálně zhodnoťte, zda je byt v takovém stavu, jak se uvádí.

Nesoustřeďte se jen na byt samotný, ale všímejte si i stavu celé bytovky, zda jsou společné prostory uklizeny a udržovány. Ukáže vám to, jací lidé tam bydlí.

Nezapomeňte se také zeptat na režijní náklady.

Pokud nedokážete stav zhodnotit sám nebo se rozhodujete emocionálně, vezměte na obhlídku osobu, která se vyzná, případně se obraťte na znalce.

  1. Prověřte si právní stav bytu
    Ještě před koupí si ověřte, zda je prodávající výlučným vlastníkem nemovitosti a může s ní disponovat. A zda byt není zatížen pohledávkami jako hypotéka, exekuční řízení nebo věcné břemeno, tedy dožití.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek