Nezodpovědní by měli nést následky.
Vyvracení hoaxů a dezinformací se věnoval už před pandemií. V roce 2019 se skupinou lékařů, která se nazývá Lovci šarlatánů, napsal Příručku zdravého rozumu. Kniha se stala bestsellerem. Autoři se v ní věnovali antivaxerům, homeopatii i domácím porodem.
Během pandemie se hoaxy a dezinformace staly ještě nebezpečnějšími. „Před pandemií se stávalo, že si pro dezinformace někdo namísto skutečné terapie zvolil pití sava či odčervování. Škodil tím však zejména sám sobě. Ale během pandemie zmýlení a zmanipulovaní lidé ovlivňují zdraví celé společnosti,“ říká pro JSME lékař ROLAND ORAVSKÝ.
Nová kniha Lovců šarlatánů nese název Pandemie hoaxů. Popisují v ní vývoj pandemie, jak se jejím vlivem změnily naše životy i jak dezinformační weby manipulují společnost. Kniha vychází 15. listopadu.
Co se v rozhovoru dozvíte
Jaké specifické komplikace viděl u pacientů s onemocněním covid-19
Proč jsou hoaxy a dezinformace v době pandemie nebezpečné
Zda se potýká s antivaxery iv ambulanci
Jak hoaxy ovlivňují jeho práci
V čem podle něj politici v době pandemie selhávají
Zda mohou mít těžký proběh covidu i děti
Co je pediatrický zánětlivý multisystémový syndrom (PIMS) a jak se u dětí projevuje
Jaká bude letošní zima pro zdravotníky
Když jste poprvé slyšeli ve zprávách o viru SARS-CoV-2, napadlo vás, že může způsobit celosvětovou pandemii?
Vůbec jsem neuvažoval tímto směrem. Tehdy jsem si naopak říkal, že už jsme mnohokrát slyšeli o prapodivných mutacích chřipky, které vznikly v Asii, vystrašil nás virus MERS v Saúdské Arábii nebo SARS v roce 2002.
Předpokládal jsem, že šíření viru se nebude týkat západního světa. Věřil jsem, že to bude jen lokální asijská záležitost, která bude chvíli živit sdělovací prostředky a pak na ni zapomeneme.
Dokonce iv době, kdy se začalo říkat, že virus SARS-CoV-2 může představovat hrozbu, tak jsem tomu nepřikládal velkou důležitost. Tehdy ještě mnoho vědců a epidemiologů říkalo, že ve Wu-chanu dali do karantény celé město a tento krok bude stačit. Chválili takový krok a to, jak se Čína k situaci postavila.
Až později vyšlo najevo, že kompetentní ututlávali informace a v době, kdy zaváděli opatření, bylo už pozdě. Každopádně, ani když se koronavirus dostal do Evropy, tak jsem to v úplných začátcích nepovažoval za závažný problém.
Proč?
První data, která přicházela, ukazovala, že virus má malou smrtnost, jen něco nad jedno procento, s tím, že může být ještě nižší.
Kdy jste začal předpokládat, že virus SARS-CoV-2 bude větším problémem, než se zprvu zdálo?
https://gurumag.cz/proc-se-dostavame-do-konfliktnich-situaci-a-jak-muze-pomoct-mediace/
https://mymagazin.cz/kam-vyrazit-o-prodlouzenem-vikendu-v-zari/
https://lifestyleplus.cz/cokolada-a-sport-ano-ci-ne/