Neděle, 5 února, 2023

Panenky zmírňují příznaky Alzheimerovy choroby

- Komerční sdělení -aktuality

Panenky je uklidňují.

V růžovém ložním povlečení leží křehká stařenka, v náručí stíská malé dětské tělíčko. Mile ho promlouvá, poohlíží si jeho drobné prstíky a přitiskne si tváře k malé hlávce. Neumí se na něj vynadívat, chlubí, jak je krásné a milé.

„Kuk, modrá očka má,“ usmívá se na dítě.

Nezáleží na tom, že v rukou nedrží opravdové miminko, ale jen realisticky vypadající panenku, která připomíná čerstvého novorozence. Vzezřením i hmotností. Dokonce má i jemné vlásky a v ústech opravdový dudlík.

Pro pacienty s alzheimerem jako je ona, je k nerozeznání od živého děťátka.

Video, které tento dojemný obrázek zachycuje, vzniklo v Alzheimercentrum-Borinka v Nitře. „Babikoterapii“ tam využívají jako jednu z forem terapie, která u klientů přináší viditelné pokroky.

Zlepšení pozorují v mnoha oblastech
Alzheimerova demence patří k nejčastějším degenerativním onemocněním mozku. Způsobuje, že mozkové neurony začnou postupně zanikat, nejprve se objeví poruchy ve schopnosti učení, později to zasáhne pozornost, emoce i schopnost vytvářet a udržovat společenské vztahy.

Jedná se o chronické onemocnění, které může trvat i deset a více let. Dosud se řadí mezi nevyléčitelné diagnózy.

Koncept panenkoterapie pochází ze Švédska a je účinnou a oficiálně využívanou terapeutickou metodou ve světě.

„S myšlenkou využívání této terapeutické metody jsme si pohrávali už déle. Nakonec se nám ji podařilo uskutečnit. ,“ říká pro SME sociální pracovnice Sabina Barantalová, která má v Alzheimercentrum-Borinka na starosti terapie.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek