Materiál může být využit i při neprůstřelných autech i ve stavebnictví.
Nový lehký nanokompozitní keramický materiál, který při zachování stejné tloušťky dosahuje zvýšené odolnosti vůči nárazům, vyvinul tým vědců ze Slovenské akademie věd (SAV).
Kromě využití ke zdokonalení neprůstřelného ochranného brnění v silových složkách může být použit i při výrobě pancéřových vozidel nebo ve stavebnictví. Materiál i jeho výrobní proces chtějí dát vědci patentovat. TASR o tom informovala mluvčí SAV Katarína Gáliková.
„Máme zvládnutou laboratorní výrobu. Dokážeme připravit keramiku s lepšími vlastnostmi, jaké má konvenční materiál dostupný na slovenském trhu,“ přiblížil vedoucí výzkumného týmu Viktor Puchý z Ústavu materiálového výzkumu SAV v Košicích s tím, že keramika sice není při výrobě ochranných vest novin vědcům se však její odolnost vůči nárazům podařilo dosáhnout pomocí grafenových nanoplotýnek.
Důležitý aspekt, váhu ochranného brnění, se kterým musí vojáci projíždět i velké vzdálenosti, přitom nový materiál neovlivnil. „Při zachování stejné tloušťky umíme zvýšit jeho odolnost, takže voják na sobě nemusí nést až takovou hmotnost,“ uvedl. Vědci svá zjištění ověřili i na prototypu neprůstřelné vesty.
Vlastnosti nově vyvinutých materiálů vědci otestovali v akreditované zkušební laboratoři společnosti Konstrukta – Defence, která byla hlavním řešitelem projektu.
„Výrobní proces i složení nového materiálu mají vědci v plánu patentovat a budou hledat možnosti jeho efektivní výroby ve větším množství,“ doplnila Gáliková s tím, že na výzkumu se podíleli vědci z několika oddělení Ústavu materiálového výzkumu SAV.
https://bluedenim.cz/poznejte-blize-kryptomenu-dash/
https://lifeandstyle.cz/kde-najit-vhodne-ubytovani-pro-podnikove-akce-prece-ve-sporthotelu-kacov/
https://in-in.cz/metavers-budoucnost-virtualniho-sveta-se-blizi/